Scania CS 20 HD V8 walking floor semitrailer "Urs Bühler" (CH)
Product number:
307604
Listprice:
€39.95
Urs Bühler from Wolhusen in Switzerland gives special attention to his green trucks. Not only that they are well cleaned and feature lots of chrome parts when going on tour - in the own workshop, technical refinements like pneumatic light bars are developed and mounted.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Urs Bühler Transporte Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow green-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Urs Bühler from Wolhusen in Switzerland gives special attention to his green trucks. Not only that they are well cleaned and feature lots of chrome parts when going on tour - in the own workshop, technical refinements like pneumatic light bars are developed and mounted.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Urs Bühler Transporte Schweiz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow green-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2017 |