Scania CS 20 HD tank container semitrailer „BBLogistics“
Product number:
313162
Listprice:
€39.95
Kempen, near the Dutch border, is the home of BBLogistics, which focuses primarily on the transport of foodstuffs in tank trucks and tank containers. Curtain canvas semitrailers are also used. Herpa will launch a new Scania with a tank container in the company’s own colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kempen, near the Dutch border, is the home of BBLogistics, which focuses primarily on the transport of foodstuffs in tank trucks and tank containers. Curtain canvas semitrailers are also used. Herpa will launch a new Scania with a tank container in the company’s own colors.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |