Scania CS 20 HD silo semitrailer "Herpa Monument IV" (Bayern/Teublitz)
Product number:
071543
Listprice:
€179.95
In cooperation with the company WSI, the latest Scania with a silo trailer of the shipping company Jürgen Schmid from Teublitz is manufactured in the 1/50 scale. The elaborately produced model is only available through the Herpa distribution in a limited edition of 100 pieces.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 420 x 115 x 135 mm |
| Weight | 1127 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with the company WSI, the latest Scania with a silo trailer of the shipping company Jürgen Schmid from Teublitz is manufactured in the 1/50 scale. The elaborately produced model is only available through the Herpa distribution in a limited edition of 100 pieces.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:50 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 420 x 115 x 135 mm |
| Weight | 1127 g |
| Release Date | May/June 2020 |