Scania CS 20 HD semitrailer truck
Product number:
315586
Listprice:
€49.95
In the past, vehicles from Spedition Spring from Switzerland were realized by Herpa as miniature models. The company's newest vehicle is this Scania CS 770, which Herpa will produce as a one-time edition miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the past, vehicles from Spedition Spring from Switzerland were realized by Herpa as miniature models. The company's newest vehicle is this Scania CS 770, which Herpa will produce as a one-time edition miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2022 |