Scania CS 20 HD rigid tractor „Roland Graf“
Product number:
111058
Listprice:
€49.95
Walter Rosner has once again finished the colors of a Scania tractor for Petr Hlavka from the Czech Republic. By applying a special varnish over these motifs of old Scania vehicles, these representations appear to lie in the background of the varnish, making them appear softened. The realization will be a challenge for Herpa, but in combination with the display case, it makes the tractor a highlight.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 76 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner has once again finished the colors of a Scania tractor for Petr Hlavka from the Czech Republic. By applying a special varnish over these motifs of old Scania vehicles, these representations appear to lie in the background of the varnish, making them appear softened. The realization will be a challenge for Herpa, but in combination with the display case, it makes the tractor a highlight.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 76 mm |
| Weight | 76 g |
| Release Date | January/February 2021 |