Scania CS 20 HD, rigid tractor 2 axles "Stelzl/Top Gun" (Bavaria/Heideck)
Product number:
111133
Listprice:
€44.95
At Spedition Stelzl, tractor drivers can have their desired theme realized in the design. This tractor was painted by X-Art with two Top Gun motifs. The Herpa model is delivered in a one-off edition in the well-known Private Collection display case
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | purple-violet |
| Packaging dimensions LxWxH | 123 x 68 x 72 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At Spedition Stelzl, tractor drivers can have their desired theme realized in the design. This tractor was painted by X-Art with two Top Gun motifs. The Herpa model is delivered in a one-off edition in the well-known Private Collection display case
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Stelzl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | purple-violet |
| Packaging dimensions LxWxH | 123 x 68 x 72 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |