Scania CS 20 HD refrigerated semitrailer „Schumacher Würselen“
Product number:
313643
Listprice:
€42.95
In an unusual color scheme and decoration, this new Scania is in daily use at the shipping company Schumacher from Würselen as a refrigerated semitrailer. The design of the complete vehicle is also a reference to the sporting activities of the company owner. A second, identically designed semitrailer truck serves as a racing transporter.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In an unusual color scheme and decoration, this new Scania is in daily use at the shipping company Schumacher from Würselen as a refrigerated semitrailer. The design of the complete vehicle is also a reference to the sporting activities of the company owner. A second, identically designed semitrailer truck serves as a racing transporter.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2021 |