Scania CS 20 HD refrigerated semitrailer „Heide Logistik“
Product number:
313797
Listprice:
€44.95
Exceptionally without airbrush painting, but not less interesting because of that, Mario Bruns from Heide Logistik has designed this beautiful Scania semitrailer truck. Jokingly, the vehicle is referred to in-house as Rusty because of its “classic lettering”, even though the driver cherishes his jewel and, of course, there is no trace of rust to be found.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Exceptionally without airbrush painting, but not less interesting because of that, Mario Bruns from Heide Logistik has designed this beautiful Scania semitrailer truck. Jokingly, the vehicle is referred to in-house as Rusty because of its “classic lettering”, even though the driver cherishes his jewel and, of course, there is no trace of rust to be found.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97 g |
| Release Date | July/August 2021 |