Scania CS 20 HD refrigerated box semitrailer "Wirtz"
Product number:
310420
Listprice:
€39.95
The forwarding company Wirtz from Bornheim in Westphalia also transports medicines all over Europe with appropriately equipped trailers. The new Scania with the in-house vehicle number 22 pulls a refrigerated trailer, which carries a corresponding reference to the transported goods on the sides, and is labelled on the roof with the in-house vehicle number 6800.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-cream |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.2 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Wirtz from Bornheim in Westphalia also transports medicines all over Europe with appropriately equipped trailers. The new Scania with the in-house vehicle number 22 pulls a refrigerated trailer, which carries a corresponding reference to the transported goods on the sides, and is labelled on the roof with the in-house vehicle number 6800.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red-cream |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.2 g |
| Release Date | July/August 2019 |