Scania CS 20 HD refrigerated box semitrailer „TSU Bode“
Product number:
313056
Listprice:
€49.95
Jens Bode uses a striking brown-colored articulated truck to promote his Scania partner LKW Center Petersen from Rostock. Still, this Scania remains unmistakably a TSU Bode vehicle. The model is realized with flashing beacons, fanfares, and a light box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Jens Bode uses a striking brown-colored articulated truck to promote his Scania partner LKW Center Petersen from Rostock. Still, this Scania remains unmistakably a TSU Bode vehicle. The model is realized with flashing beacons, fanfares, and a light box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TSU Jens Bode |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.7 g |
| Release Date | March/April 2021 |