Scania CS 20 HD refrigerated box semitrailer truck "Scheufler/Berliner Luft"
Product number:
320009
Listprice:
€49.95
Timo Scheufler from Wohratal in Hesse uses his strikingly designed Scania tractor unit to pull a refrigerated trailer advertising the peppermint liqueur “Berliner Luft”. The design of the Scheufler tractor unit was adapted to match the trailer design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scheufler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | multicolor |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Timo Scheufler from Wohratal in Hesse uses his strikingly designed Scania tractor unit to pull a refrigerated trailer advertising the peppermint liqueur “Berliner Luft”. The design of the Scheufler tractor unit was adapted to match the trailer design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Scheufler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | multicolor |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |