Scania CS 20 HD refrigerated box semitrailer „J.van Zeist“
Product number:
313063
Listprice:
€42.95
The vehicles of the family business J. van Zeist & Zn B.V. are located in Wenum Wiesel near Appeldoorn in the Netherlands. Mainly fresh food and flower transports as well as tank transports are carried out throughout Europe. A new addition to the fleet are the new Scania tractors, which are the inspiration for the Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicles of the family business J. van Zeist & Zn B.V. are located in Wenum Wiesel near Appeldoorn in the Netherlands. Mainly fresh food and flower transports as well as tank transports are carried out throughout Europe. A new addition to the fleet are the new Scania tractors, which are the inspiration for the Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |