Scania CS 20 HD refrigerated box semitrailer „Harrisons“
Product number:
312738
Listprice:
€44.95
Already the second model of the shipping company Harrisons from England is released by Herpa in a unique edition. The new Scania CS tractor unit pulls a refrigerated trailer in a new design with a hint of a Union Jack.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Already the second model of the shipping company Harrisons from England is released by Herpa in a unique edition. The new Scania CS tractor unit pulls a refrigerated trailer in a new design with a hint of a Union Jack.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 97.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |