Scania CS 20 HD lowline curtain canvas semitrailer „Vögel“
Product number:
313414
Listprice:
€39.95
Herpa is producing another highlight of the shipping company Vögel from Bludesch with the new Scania CS and a matching Lowliner trailer in a unique edition. This model comes in the classic blue, red, and white of Spedition Vögel, and will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa is producing another highlight of the shipping company Vögel from Bludesch with the new Scania CS and a matching Lowliner trailer in a unique edition. This model comes in the classic blue, red, and white of Spedition Vögel, and will be produced in a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | May/June 2021 |