Scania CS 20 HD Eurocombi "Ristimaa Fire Bird" (FIN)
Product number:
308489
Listprice:
€59.95
The forwarder Ristimaa has also already added the new Scania to its fleet. With the name "Fire Bird", this Scania is operated in Scandinavia with a dolly and a trailer. The Herpa model is still based on the chassis of the predecessor model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 124.8 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Ristimaa has also already added the new Scania to its fleet. With the name "Fire Bird", this Scania is operated in Scandinavia with a dolly and a trailer. The Herpa model is still based on the chassis of the predecessor model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ristimaa Finnland |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 124.8 g |
| Release Date | March/April 2018 |