Scania CS 20 HD curtain semitrailer „Spedition Höhner/Planen- Schmitz“
Product number:
313636
Listprice:
€44.95
The beautiful vehicles of the Höhner forwarding company are not only on the road with self-advertising, which is impressively demonstrated by this semitrailer truck. Clearly visible on this vehicle is who is responsible for the canvas cover design at Höhner: Planen Schmitz is the advertising partner of the Scania semitrailer in this case. The Herpa model is produced true to the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The beautiful vehicles of the Höhner forwarding company are not only on the road with self-advertising, which is impressively demonstrated by this semitrailer truck. Clearly visible on this vehicle is who is responsible for the canvas cover design at Höhner: Planen Schmitz is the advertising partner of the Scania semitrailer in this case. The Herpa model is produced true to the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 98.3 g |
| Release Date | July/August 2021 |