Scania CS 20 HD curtain canvas semitrailer truck "Pluta Transport" (Poland)
Product number:
319980
Listprice:
€52.95
The second model of the Pluta forwarding company from Bychlew in Poland is elaborately labeled with comic motifs of animals. The eye-catching vehicle with impact protection and lamp bracket is being realized by Herpa in a one-off production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pluta Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | multicolor |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second model of the Pluta forwarding company from Bychlew in Poland is elaborately labeled with comic motifs of animals. The eye-catching vehicle with impact protection and lamp bracket is being realized by Herpa in a one-off production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Pluta Transport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | multicolor |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | News V, November/December 2025 |