Scania CS 20 HD curtain canvas semitrailer „Henk Vlot“
Product number:
310987
Listprice:
€44.95
Henk Vlot is based in Haften in the Netherlands. The strikingly painted vehicles can often be seen on the motorways in Germany. Initially, the new Scania will be built as a Herpa model with a curtain canvas semitrailer from the company’s own fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henk Vlot |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Henk Vlot is based in Haften in the Netherlands. The strikingly painted vehicles can often be seen on the motorways in Germany. Initially, the new Scania will be built as a Herpa model with a curtain canvas semitrailer from the company’s own fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henk Vlot |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.9 g |
| Release Date | November/December 2019 |