Scania CS 20 HD container semitrailer "Ingo Dinges"
Product number:
121811
Listprice:
€59.95
More than 120 vehicles are operated Europe-wide for Ingo Dinges from Grünstadt. Next to the familiar tank trailers, containers and container chassis are also included in the fleet. New at Ingo Dinges are currently the Scania tractors of which Herpa releases the fi rst with airbrush design and combined with the own 20 ft. tank container in a showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 80 x 70 mm |
| Weight | 240.8 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
More than 120 vehicles are operated Europe-wide for Ingo Dinges from Grünstadt. Next to the familiar tank trailers, containers and container chassis are also included in the fleet. New at Ingo Dinges are currently the Scania tractors of which Herpa releases the fi rst with airbrush design and combined with the own 20 ft. tank container in a showcase box.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ingo Dinges |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 80 x 70 mm |
| Weight | 240.8 g |
| Release Date | January/February 2018 |