Scania CS 20 HD canvas semitrailer „acargo / Johnny Cash“
Product number:
314848
Listprice:
€44.95
After the Scania in 2016, another semitrailer of the shipping company Wiek follows in the Herpa program. The Volvo FH of the Hamburg-based shipping company carries on its container chassis a 40-ft. High Cube refrigerated container of the shipping company Hapag Lloyd.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the Scania in 2016, another semitrailer of the shipping company Wiek follows in the Herpa program. The Volvo FH of the Hamburg-based shipping company carries on its container chassis a 40-ft. High Cube refrigerated container of the shipping company Hapag Lloyd.
| Manufacturer | Volvo |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |