Scania CS 20 HD bulk semitrailer "Preben Hansen" (Danmark/Kjellerup)
Product number:
316293
Listprice:
€46.95
Under the name Preben Hansen, a silo semitrailer tractor with MAN as the tractor appeared more than ten years ago. Demstrup Autotransport has been in the business with silo trucks for over 45 years and carts goods (powder or granules) through Denmark with over 70 tractor units. Here a Scania CS 20HD udder silo semitrailer tractor is produced in limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Under the name Preben Hansen, a silo semitrailer tractor with MAN as the tractor appeared more than ten years ago. Demstrup Autotransport has been in the business with silo trucks for over 45 years and carts goods (powder or granules) through Denmark with over 70 tractor units. Here a Scania CS 20HD udder silo semitrailer tractor is produced in limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | May/June 2023 |