Scania CS 20 HD box semitrailer "Herpa Christmas Truck 2017"
Product number:
307789
Listprice:
€39.95
In 2017, the Herpa Christmas model series will be continued. The new black Scania CS 20 HD pulls a Schmitz box trailer with international Christmas motifs as car, we are going to release the new Audi A5 Sportback in a Christmas outfit in a display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2017, the Herpa Christmas model series will be continued. The new black Scania CS 20 HD pulls a Schmitz box trailer with international Christmas motifs as car, we are going to release the new Audi A5 Sportback in a Christmas outfit in a display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96 g |
| Release Date | September/October 2017 |