Scania CS 20 HD box semitrailer „Du-Trans / German Truck Driver“
Product number:
313490
Listprice:
€39.95
Kai Nußbaum, better known as German Truck Driver through his videos on YouTube with more than 100,000 followers, drove this Scania CS 20 with a box semitrailer for the shipping company DU-Trans. DU-Trans is a transport company from Hanover, which operates its vehicles all across Germany. The model of this semitrailer appears in a unique production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Kai Nußbaum, better known as German Truck Driver through his videos on YouTube with more than 100,000 followers, drove this Scania CS 20 with a box semitrailer for the shipping company DU-Trans. DU-Trans is a transport company from Hanover, which operates its vehicles all across Germany. The model of this semitrailer appears in a unique production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93.4 g |
| Release Date | May/June 2021 |