Scania CS 20 HD „acargo“
Product number:
311724
Listprice:
€27.95
The Hamburg-based company acargo has procured this new Scania for heavy-duty transports. A striking feature of the vehicle is also the Rocky motif on both sides, which is implemented by Herpa in a complex halftone printing process.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Hamburg-based company acargo has procured this new Scania for heavy-duty transports. A striking feature of the vehicle is also the Rocky motif on both sides, which is implemented by Herpa in a complex halftone printing process.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | acargo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | May/June 2020 |