Scania CS 20 HD 40m³ bulk semitrailer „Spedition Freund“
Product number:
312974
Listprice:
€39.95
The silo combinations of the shipping company H. Freund from Kerpen can be found all over Europe. An exceptionally well-maintained fleet is important to the company owner, which is also reflected in the Herpa models. The two-piece chrome rims and, with this model, the light box on the tractor make the short silo combination a real highlight.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.1 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The silo combinations of the shipping company H. Freund from Kerpen can be found all over Europe. An exceptionally well-maintained fleet is important to the company owner, which is also reflected in the Herpa models. The two-piece chrome rims and, with this model, the light box on the tractor make the short silo combination a real highlight.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.1 g |
| Release Date | March/April 2021 |