Scania CS 20 flatbed trailer truck with loading crane Matthiessen
Product number:
313285
Listprice:
€44.95
After the Silosteller Volvo, Herpa once again realizes a vehicle of the transport company Matthiessen from Schwerin. The new Scania CS 20 flatbed truck is equipped with a loading crane, and pulls a matching flatbed trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the Silosteller Volvo, Herpa once again realizes a vehicle of the transport company Matthiessen from Schwerin. The new Scania CS 20 flatbed truck is equipped with a loading crane, and pulls a matching flatbed trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 81.2 g |
| Release Date | May/June 2021 |