Scania CR ND low loader Trailer "Martin Wittwer Wfattenwil" (CH)
Product number:
311397
Listprice:
€49.95
Especially the eye-catching and appealing design of the Martin Wittwer vehicles makes the Herpa models so popular and attractive. In 2019, Martin Wittwer presented his new low-roof Scania CR, which pulls a four-axle low boy trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 53 mm |
| Weight | 95.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Especially the eye-catching and appealing design of the Martin Wittwer vehicles makes the Herpa models so popular and attractive. In 2019, Martin Wittwer presented his new low-roof Scania CR, which pulls a four-axle low boy trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 53 mm |
| Weight | 95.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |