Scania CR low-roof bulk silo semitrailer "Wirth Agrar"
Product number:
310468
Listprice:
42,95 €
The agricultural trade, garden market, and agricultural logistics company Wirth is located in Illertissen near Ulm. In addition to sliding floor articulated trucks, this new Scania is also used as a bulk silo trailer truck in the family business, which Herpa will manufacture in a one-off production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirth Agrar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The agricultural trade, garden market, and agricultural logistics company Wirth is located in Illertissen near Ulm. In addition to sliding floor articulated trucks, this new Scania is also used as a bulk silo trailer truck in the family business, which Herpa will manufacture in a one-off production run.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirth Agrar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |