Scania CR High roof interchangeable box trailer "DHL"
Product number:
309400
Listprice:
€39.95
DHL and affiliated companies always replace their vehicles with current tractors. The current Scania CR is released as swap-body trailer with updated company logo.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.6 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
DHL and affiliated companies always replace their vehicles with current tractors. The current Scania CR is released as swap-body trailer with updated company logo.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Ginster yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 96.6 g |
| Release Date | November/December 2018 |