Scania CR 20 round trough semitrailer truck "Wagner Mitteleschenbach"
Product number:
311991
Listprice:
€39.95
With this new Scania CR, Herpa is already producing the seventh vehicle of the transport company Wagner from Mitteleschenbach in Northern Bavaria. This model, too, is realized true to the original with two-piece chromed rims.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this new Scania CR, Herpa is already producing the seventh vehicle of the transport company Wagner from Mitteleschenbach in Northern Bavaria. This model, too, is realized true to the original with two-piece chromed rims.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wagner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | July/August 2020 |