Scania CR 20 ND flat bed trailer truck with loadingcrane „Gebrüder Melmer“ (Austria/Imst)
Product number:
315999
Listprice:
€44.95
The name Melmer is well known. Goods have been moved for more than 75 years. Founded in 1947 in Wiese in the Pitztal valley, Autofrächterei Gebrüder Melmer is today an internationally active transport company with its headquarters in Imst in Tyrol. Autofrächterei Gebrüder Melmer is best known for the transport of dusty goods under the brand name "Silo Melmer". With the added business areas of construction site transport, crane work, winter services and earthworks, a tradition from the beginnings of the company history is now being continued.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The name Melmer is well known. Goods have been moved for more than 75 years. Founded in 1947 in Wiese in the Pitztal valley, Autofrächterei Gebrüder Melmer is today an internationally active transport company with its headquarters in Imst in Tyrol. Autofrächterei Gebrüder Melmer is best known for the transport of dusty goods under the brand name "Silo Melmer". With the added business areas of construction site transport, crane work, winter services and earthworks, a tradition from the beginnings of the company history is now being continued.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2023 |