Scania CR 20 ND 4x2 curtain canvas semitrailer with Forklifter "Riwatrans"
Product number:
307895
Listprice:
€44.95
The vehicle series of the fictitious forwarding company Riwatrans is continued with Herpa´s new truck-mounted forklift on a Scania semitrailer of the new series with the low cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 101.3 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The vehicle series of the fictitious forwarding company Riwatrans is continued with Herpa´s new truck-mounted forklift on a Scania semitrailer of the new series with the low cab.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 310 x 76 x 36 mm |
| Weight | 101.3 g |
| Release Date | September/October 2017 |