Scania CR 20 low roof "Alfred Talke" chemical tank semitrailer truck
Product number:
310383
Listprice:
€39.95
Herpa collector's favorite Talke, based in Hürth near Cologne, Germany, provides the original for this latest-generation Scania CR with low cab and chemical tank trailer. The Herpa model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa collector's favorite Talke, based in Hürth near Cologne, Germany, provides the original for this latest-generation Scania CR with low cab and chemical tank trailer. The Herpa model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | July/August 2019 |