Scania CR 20 high roof Swedish combo, white
Product number:
315517
Listprice:
€39.95
New type! The series of the new Swedish combos at Herpa with correspondingly high superstructures has been extended by a new version. This combination with a five-axle trailer has received a new and true-to-the-original chassis with correspondingly new underride protection on the trailer. This model is ideal for your personal design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The series of the new Swedish combos at Herpa with correspondingly high superstructures has been extended by a new version. This combination with a five-axle trailer has received a new and true-to-the-original chassis with correspondingly new underride protection on the trailer. This model is ideal for your personal design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | September/October 2022 |