Scania CR 20 high roof Swedish combo “Salonen/Nordic Thermo”
Product number:
315550
Listprice:
€59.95
New type! This new articulated truck with a two-axle dolly and the new three-axle trailer chassis extends the range of Scandinavian trucks. Salonen from Finland provides the original for this combination. Herpa will implement the exceptionally beautiful design accordingly on the miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This new articulated truck with a two-axle dolly and the new three-axle trailer chassis extends the range of Scandinavian trucks. Salonen from Finland provides the original for this combination. Herpa will implement the exceptionally beautiful design accordingly on the miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 300 x 76 x 36 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | September/October 2022 |