Scania CR 20 high roof 6×4 semi-low-loader semitrailer “Gruber”
Product number:
314220
Listprice:
€49.95
The headquarters of the Gruber shipping company is in Ora in South Tyrol, although the company has many branches all across Europe. New from Herpa is this Scania CR with a true-to-the-original semitrailer designed in orange, produced in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The headquarters of the Gruber shipping company is in Ora in South Tyrol, although the company has many branches all across Europe. New from Herpa is this Scania CR with a true-to-the-original semitrailer designed in orange, produced in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2022 |