Scania CR 20 high roof 6×2 box semitrailer "Ben Becker"
Product number:
314091
Listprice:
€42.95
More than 165 trucks are operated by Ben Becker, a company based in Soest, the Netherlands, throughout Europe. In addition to the local distribution of goods in the Netherlands, the vehicles are also on the road in France, the UK, and Germany. Herpa will realize a Scania 6×2 with a curtain canvas trailer as a miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
More than 165 trucks are operated by Ben Becker, a company based in Soest, the Netherlands, throughout Europe. In addition to the local distribution of goods in the Netherlands, the vehicles are also on the road in France, the UK, and Germany. Herpa will realize a Scania 6×2 with a curtain canvas trailer as a miniature model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |