Scania CR 20 HD with two box semitrailer "UPS Spanien" (Spain/Madrid)
Product number:
317009
Listprice:
€59.95
ECO DUO refers to the combination of a tractor unit with two regular semi-trailers. UPS uses this combination in Spain to move double the load with just one tractor unit. This, of course, also saves on CO2. UPS looks back on more than 125 years of company history and has borne its current name since 1919. It was not until August 1976 that UPS took the step out of the USA and opened the first branch worldwide outside the USA in Neuss, opposite today's Rheinpark. UPS now employs around 500,000 people worldwide. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | silver, brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 150 x 36 mm |
| Weight | 205 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
ECO DUO refers to the combination of a tractor unit with two regular semi-trailers. UPS uses this combination in Spain to move double the load with just one tractor unit. This, of course, also saves on CO2. UPS looks back on more than 125 years of company history and has borne its current name since 1919. It was not until August 1976 that UPS took the step out of the USA and opened the first branch worldwide outside the USA in Neuss, opposite today's Rheinpark. UPS now employs around 500,000 people worldwide. The model appears in a one-time edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | silver, brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 150 x 36 mm |
| Weight | 205 g |
| Release Date | November/December 2023 |