Scania CR 20 HD stöffelliner semitrailer truck "Dornbierer"
Product number:
318471
Listprice:
€49.95
Models of the Dornbierer company from Thal in Switzerland are very popular and in demand. Herpa takes this as an opportunity to realize this three-axle Scania with tipper body trailer as a miniature model. The original is unmistakably used for scrap transportation.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | grey, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Models of the Dornbierer company from Thal in Switzerland are very popular and in demand. Herpa takes this as an opportunity to realize this three-axle Scania with tipper body trailer as a miniature model. The original is unmistakably used for scrap transportation.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dornbierer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | grey, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2024 |