Scania CR 20 HD silo semitrailer "Michels"
Product number:
307598
Listprice:
€44.95
Red and white are the house colors of the logistics company Michels which is especially known by its silo logistics and maintains its headquarters in the Westerwald region. Next to a two-color grill the model also features the two-piece chrome rims.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Red and white are the house colors of the logistics company Michels which is especially known by its silo logistics and maintains its headquarters in the Westerwald region. Next to a two-color grill the model also features the two-piece chrome rims.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | July/August 2017 |