Scania CR 20 HD Schwedencombi / svedish box truck „Malmbergs Akeri“ (Schweden/Visby)
Product number:
315807
Listprice:
€59.95
Micke Malmberg had this Swedish combo painted based on the well-known design of ASG, thus deviating from the actual purple design of Malmberg from Visby (Gotland, Sweden). With the eye-catching paint scheme of the driver's cab, the original ranks among the top 10 of the Nordic Trophy and has already won numerous awards
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malmbergs Akeri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Micke Malmberg had this Swedish combo painted based on the well-known design of ASG, thus deviating from the actual purple design of Malmberg from Visby (Gotland, Sweden). With the eye-catching paint scheme of the driver's cab, the original ranks among the top 10 of the Nordic Trophy and has already won numerous awards
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malmbergs Akeri |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 350 x 76 x 36 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | January/February 2023 |