Scania CR 20 HD lowliner semitrailer "Planzer" (CH)
Product number:
308151
Listprice:
44,95 €
The Swiss transport company Planzer from Dietikon operates nationally and internationally. The new Scania with CR-cab is premiered with Herpa´s new Lowliner Chassis.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray wine-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss transport company Planzer from Dietikon operates nationally and internationally. The new Scania with CR-cab is premiered with Herpa´s new Lowliner Chassis.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Planzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue-gray wine-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | November/December 2017 |