Scania CR 20 HD curtain canvas semitrailer "Wandt/BGL"
Product number:
318600
Listprice:
€47.95
Outlier or change? A brand new Scania CR20 with a high roof can now be found in the fleet of the Braunschweig-based company Wandt. The Swede is dressed in a familiar color scheme and is pulling a curtainsider trailer with the new BGL campaign #ichfahrfürdich. The model is a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 94.4 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Outlier or change? A brand new Scania CR20 with a high roof can now be found in the fleet of the Braunschweig-based company Wandt. The Swede is dressed in a familiar color scheme and is pulling a curtainsider trailer with the new BGL campaign #ichfahrfürdich. The model is a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 94.4 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |