Scania CR 20 HD curtain canvas semitrailer "TET Spedition"
Product number:
310253
Listprice:
€42.95
Big Mike is known from the TV series “Asphalt Cowboys”, and has moved his workplace to the forwarding company TET from the Westerwald region. He will receive a new Scania articulated truck in 2019. In advance, Herpa will produce a miniature version of this current Scania with a curtain canvas semitrailer as a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TET Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Big Mike is known from the TV series “Asphalt Cowboys”, and has moved his workplace to the forwarding company TET from the Westerwald region. He will receive a new Scania articulated truck in 2019. In advance, Herpa will produce a miniature version of this current Scania with a curtain canvas semitrailer as a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | TET Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | May/June 2019 |