Scania CR 20 HD curtain canvas semitrailer „Steinkühler“ (Nordrhein-Westfalen / Rheine)
Product number:
311144
Listprice:
€39.95
This curtain canvas semitrailer was designed with a conspicuous reference to the well-known silo semitrailers of the Steinkühler shipping company, and is towed by a Scania CR tractor, just like the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.8 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This curtain canvas semitrailer was designed with a conspicuous reference to the well-known silo semitrailers of the Steinkühler shipping company, and is towed by a Scania CR tractor, just like the original.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Steinkühler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95.8 g |
| Release Date | November/December 2019 |