Scania CR 20 HD Container semitrailer "HCL Logistics/40 ft. Maersk Rainbow"
Product number:
314695
Listprice:
€49.95
The Ludwigshafen-based shipping company HCL Logistics is proud to transport this unique Maersk container as part of the World Tour. The container went with its smaller brother, a 20-ft. box container, on a world tour in March 2021 across the USA and Asia to Copenhagen to collect signatures from Maersk employees. Maersk’s Rainbow containers serve as a symbol of inclusion and diversity, boldly sharing with the world the company’s stand on creating a culture where all employees, partners and customers feel welcome and can be themselves without being judged. Herpa will produce this semitrailer in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ludwigshafen-based shipping company HCL Logistics is proud to transport this unique Maersk container as part of the World Tour. The container went with its smaller brother, a 20-ft. box container, on a world tour in March 2021 across the USA and Asia to Copenhagen to collect signatures from Maersk employees. Maersk’s Rainbow containers serve as a symbol of inclusion and diversity, boldly sharing with the world the company’s stand on creating a culture where all employees, partners and customers feel welcome and can be themselves without being judged. Herpa will produce this semitrailer in a one-off edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | March/April 2022 |