Scania CR 20 HD chromium tank semitrailer "Kube & Kubenz"
Product number:
311830
Listprice:
€42.95
The Hamburg-based company Kube & Kubenz also already uses the latest Scania R series with its tractors, which pulls a current FFB chrome tank trailer for the Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kube & Kubenz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Hamburg-based company Kube & Kubenz also already uses the latest Scania R series with its tractors, which pulls a current FFB chrome tank trailer for the Herpa model.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kube & Kubenz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.8 g |
| Release Date | May/June 2020 |