Scania CR 20 HD 6x4 „Von Wartburg / Purple Rain“
Product number:
122115
Listprice:
€59.95
Lukas von Wartburg from Switzerland has dedicated his new show truck to the singer Prince. The Scania CR, equipped with pipes, a light box, fanfares, and a Trux ram protection, pulls a Schmitz refrigerated trailer. Herpa will only once produce the vehicle, which comes in various shades of violet, as a highlight in the well-known Private Collection display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 265.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Lukas von Wartburg from Switzerland has dedicated his new show truck to the singer Prince. The Scania CR, equipped with pipes, a light box, fanfares, and a Trux ram protection, pulls a Schmitz refrigerated trailer. Herpa will only once produce the vehicle, which comes in various shades of violet, as a highlight in the well-known Private Collection display case.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 265.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |