Scania CR 20 HD 6x2 rigid tractor, light yellow
Product number:
308816
Listprice:
€14.95
The low cab of the current Scania is now also released as 6x2 tractor with sun visor but sans frame cover.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | light yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The low cab of the current Scania is now also released as 6x2 tractor with sun visor but sans frame cover.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | light yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |