Scania CP Crewcab fire engine vehicle "Fire department"
Product number:
097505
Listprice:
34,95 €
The new Scania Crewcab now appears in the new design of our "neutral" firefighting fleet. By popular request, we have thought about a more modern design, which we use here for the first time. 28 prints are necessary to implement the red basic model in this color scheme.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Scania Crewcab now appears in the new design of our "neutral" firefighting fleet. By popular request, we have thought about a more modern design, which we use here for the first time. 28 prints are necessary to implement the red basic model in this color scheme.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2023 |